KRÉMY PRO

ALBÍNY

MED OD HELENY

„Když jsem se narodila, mysleli si lidé, že moje matka snědla mango. Věřili, že ta jeho šťáva měla za následek světlou barvu mé kůže,” vysvětluje Helena. S albinismem se narodila také její mladší sestra. „Uvnitř mé rodiny žádné předsudky nebo stigmatizace nebyly. Objevují se ale mimo ni, od cizích lidí. 
Když se rodina včetně Heleny stěhovala kvůli otcově učitelskému povolání na sever země, nastaly problémy. 
„Jednou si ho z ničeho nic zavolal náčelník do svého paláce. Řekl mu, že jestli chce, abych zůstala naživu, musí jeho území opustit. Říkal, že mě jinak obětují duchům,” pokračuje a dodává, že by zřejmě od těla odřízli její hlavu, končetiny i intimní místa. Někteří lidé totiž věří, že jim obětování lidí s albinismem, zejména částí jejich těla, přinese bohatství. 
Většina lidí s albinismem se potýká s diskriminací na pracovním trhu. Helena měla to štěstí, že našla sponzora, který jí zaplatil kurz pro učitele v mateřských školách. Ona tak může dnes dělat práci, kterou miluje. Už šest let totiž vyučuje angličtinu, působí v jedné ze škol ve čtvrti Dansoman v Accře. „Učím proto, že miluju děti. Mám pro ně slabost,” přiznává. Začátky v roli albínské učitelky v třídě plných černých dětí pro ni však byly těžké. Dnes už ji podle jejích slov přijímají bez výhrad. „Nosím je, krmím je, hraju si s nimi. Často za mnou chodí častěji než za jinými učiteli, kteří mají tmavou kůži,” říká.
Protože náklady na cestu do školy téměř vyrovnají její plat, prodává pod vlastní značkou Queen Helena (Královna Helena) med, mýdlo a saponát na nádobí, dále také přeprodává tužky, sešity a další kancelářské potřeby. „Abych přežila,” vysvětluje. V budoucnu by si ráda doplnila vzdělání a založila vlastní školu.

 

Celý Helenin příběh ke čtení ZDE.

 

Právě med velmi specifické chuti (od divokých včel), kterým si Helena pod vlastní značkou Královna Helena přivydělává, bude jednou z odměn pro dárce na HitHitu. Dárce tak současně podpoří i Helenu, které půjde za jeden med v přepočtu asi sto korun.

This website is created and hosted by Website.com's Site Builder.